Jak zostać ministrantem? Podstawowe zasady dla ministrantów

Aby zostać ministrantem, nie trzeba spełniać specjalnych wymogów, jednak nie można zapominać o tym, że ministrant musi być osobą przestrzegającą odpowiednich zasad. Co warto wiedzieć na temat posługi ministranta?

Wielu chłopców zastanawia się, jak można zostać ministrantem. Dokładne informacje na ten temat można znaleźć w parafii, ale w większości przypadków proces „rekrutacji” jest podobny w każdej z nich.

Kto może zostać ministrantem?

Ministrantem może być każdy chłopiec, który należy do Kościoła. Ministrantami mogą zostać zarówno ci chłopcy, którzy już przystąpili do Pierwszej Komunii Świętej, jak i ci, którzy dopiero mają do niej przystąpić. Zazwyczaj minimalny wiek to ukończone 7 lat, jednak czasami na posługę przyjmowani są także młodsi chłopcy.

Nie ma przy tym żadnych szczególnych cech, jakimi musi cechować się ministrant. Powinien być on jednak sumienny i punktualny, a także poważnie podchodzić do swoich obowiązków w tej roli.

Jak zostać ministrantem?

Aby zostać ministrantem, należy przede wszystkim skontaktować się z księdzem z parafii. Najprostszym sposobem jest przyjście do kościoła, a dokładnie do zakrystii, czyli do miejsca, skąd ksiądz wychodzi na mszę z ministrantami. Gdy ksiądz jest tam obecny, można wtedy od razu zapytać o to, jak zostać ministrantem. Gdy księdza nie ma, należy o niego zapytać.

Niektóre parafie udostępniają również numery kontaktowe oraz adresy e-mailowe, pod którymi można uzyskać więcej informacji dotyczących bycia ministrantem.

Zanim jednak rozpocznie się służbę przed ołtarzem, konieczne jest przejście specjalnego szkolenia. Zatem na początku chłopcy zostają kandydatami do ministrantów i uczęszczają w specjalnych spotkaniach. W ich trakcie ksiądz opiekujący się ministrantami dokładnie opowiada wtedy o tej funkcji, pokazuje najważniejsze miejsca, a także odpowiada na wszystkie pytania dotyczące posługi.

Ponadto kandydaci na ministrantów mogą otrzymać specjalne książki. To ABC ministranta, które pozwala na uzyskanie najważniejszych informacji.

Zazwyczaj kandydaci pozostają nimi przez rok. W tym czasie zdobywają ważną wiedzę i umiejętności. Po tym czasie mogą zostać ministrantami i rozpocząć posługę.

Kiedy zgłosić się do kościoła, by zostać ministrantem?

Zazwyczaj kandydaci przyjmowani są od początku roku szkolnego, czyli od września. Kandydaci mogą także dołączyć nieco później.

Zasady ministranta

Każdy kandydat na ministranta oraz ministrant musi pamiętać o tym, aby przestrzegać odpowiednich zasad. O czym trzeba pamiętać?

Wśród najważniejszych zasad ministranta znajdują się:

  • bycie grzecznym
  • udzielanie pomocy innym
  • dawanie pozytywnego przykładu
  • chodzenie co niedziela na mszę świętą
  • przychodzenie na dodatkowe msze w tygodniu
  • uczęszczanie na spotkania ministrantów

Dodatkowe informacje dotyczące tego, jakich zasad powinien przestrzegać ministrant, można znaleźć w książkach oraz uzyskać od księdza, który prowadzi spotkania. Może on też odpowiedzieć na wszystkie pytania, jakie mogą pojawić się w związku z posługą ministranta.

Bardzo często pojawia się także pytanie: czy ministrant może mieć dziewczynę? Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, jednak należy wtedy pamiętać o zasadzie czystości, która musi być dotrzymana aż do ślubu.

Poradnik ministranta

Ministranci zainteresowani dodatkowymi kwestiami związanymi z posługą mogą również skorzystać z różnych książkowych poradników dla ministrantów. Zawierają one wiele ciekawych informacji związanych z byciem ministrantem.

Książki przeznaczone dla ministrantów można znaleźć w sprzedaży w księgarniach religijnych, które zawierają dużo publikacji o tej tematyce. Książki te można kupować również przez internet.

Sprawdź: czy warto zostać ministrantem ?