Dodatki dla ministrantów – legitymacja ministranta i nie tylko

Podstawowym wyposażeniem każdego ministranta jest jego komża. Ponadto ministranci mogą korzystać z różnych akcesoriów. Wśród nich najczęściej używana jest legitymacja ministrancka, ale do dyspozycji są także inne dodatki.

Dodatki dla ministrantów to szeroka gama różnych typów produktów, wśród których znajdują się legitymacje ministranckie, ale także inne artykuły, między innymi odznaki, obrazki, które mogą pomagać ministrantom w sprawowaniu posługi oraz mogą być też formą gratyfikacji.

Legitymacja ministrancka

Legitymacja przeznaczona dla ministranta jest jego głównym dokumentem. Określana jest ona również jako książeczka ministranta i pod taką nazwą również można ją zakupić. Otrzymuje ją każdy ministrant, który chce rozpocząć swoja posługę i stanowi ona jego główny dokument tożsamości.

Legitymacja ministranta najczęściej ma formę książeczki w twardej oprawie. Dostępne są także tańsze książeczki z miękką oprawą. Książeczki dostępne są w różnych wzorach, między innymi z okładkami w kolorach czerwonym, niebieskim, zielonym, a także z różnymi nadrukami.

W legitymacji znajdują się miejsca na następujące informacje:

  • nazwa parafii
  • pieczęć parafii
  • dane osobowe ministranta
  • zdjęcie ministranta
  • miejsce na wpisanie funkcji ministranta
  • wyróżnienia dla ministranta

Dodatkowo w legitymacji ministranta umieszczane są również inne informacje, między innymi modlitwa ministranta, podstawowe zasady służby liturgicznej przeznaczone dla ministrantów.

Legitymacje elektroniczne – zniżki dla ministrantów

Ciekawym pomysłem wdrażanym w wielu parafiach w Polsce są także legitymacje elektroniczne dla ministrantów. Zamiast książeczki mają one wtedy postać karty elektronicznej i zawierają specjalny kod.

Dokumenty tego typu mogą służyć do różnych celów, między innymi mogą być używane w kościele w celu rejestracji obecności, ale mogą także uprawiać do różnych zniżek, na przykład w obiektach sportowych.

Legitymacje elektroniczne są bardzo pomocne dla księży, ale również umożliwiają gratyfikację ministrantów. Dzięki posiadaniu karty korzystanie z przysługujących im zniżek jest wtedy znacznie łatwiejsze.

Odznaka ministranta

Akcesorium, które może otrzymać każdy ministrant, jest odznaka ministranta. Ma ona postać znaczka wyposażonego w szpilkę, który wpinany jest w ubranie.

Na znaczkach najczęściej umieszczane są symboliczne wyobrażenia księgi z dzbanem, kłosami i winogronami. Dostępne są one w różnych wariantach pod kątem kolorystycznym. Można kupić je w jednolitym kolorze – najczęściej jest to stare złoto, srebro, ale można także spotkać się z kolorowymi znaczkami.

Obrazki z modlitwą dla ministranta

Do kategorii akcesoriów dla ministrantów zaliczają się także różnego rodzaju obrazki. Mają one najczęściej formę małych druczków zawierających modlitwę ministranta przed służeniem oraz po służeniu.

Obrazki z modlitwą dla ministranta mogą być dodatkowo poddawane laminowaniu, dzięki czemu wyróżniają się większą wytrzymałością. Dzięki temu mogą posłużyć na długi czas, ponieważ laminat zabezpiecza je przed zabrudzeniem i zniszczeniem podczas używania.

Gdzie można zakupić dodatki dla ministrantów?

Obecnie dodatki dla ministrantów w różnych wariantach można zakupić w sklepach dostarczających produkty przeznaczona dla Kościoła, w tym także w sklepach internetowych.

Zatem ministranci podczas swojej posługi otrzymują legitymację – zawiera ona podstawowe informacje i stanowi swoistego rodzaju dokument tożsamości należący do ministranta. Ponadto mogą oni też otrzymać legitymację w formie karty elektronicznej zamiast tradycyjnej książeczki. Poza tym stosowane są także inne rodzaje akcesoriów, na przykład mogą być to specjalne odznaki lub obrazki. Wszystkie z nich można kupić obecnie w sklepach internetowych.