Komża ministrancka i inne stroje liturgiczne dla ministrantów – rodzaje, rozmiary, ceny

Ministranci w trakcie mszy oraz podczas innych wydarzeń noszą specjalne stroje liturgiczne. Zaliczają się do nich głównie komże ministranckie, jednak w sprzedaży dostępne są także inne ubiory przeznaczone dla ministrantów. Co oferują sklepy?

Stroje ministranckie – rodzaje

Odpowiedni ubiór ministranta ma bardzo duże znaczenie. Podkreśla uroczystość mszy, a jego biały kolor ma na celu podkreślenie czystości serca i ducha.

W sprzedaży można znaleźć różne stroje liturgiczne przeznaczone dla ministrantów, które dobierane są indywidualnie do okoliczności.

Komże ministranckie

Najczęściej stosowanym strojem jest komża dla ministranta. W przeszłości komża używana była głównie podczas śpiewów w chórach, a także liturgii godzin, natomiast od XIV wieku jest ona używana w czynnościach liturgicznych, gdy nie zastrzeżono dla nich innego typu ubioru. Dobiera się do niej spódnicę ministrancką.

Obecnie najczęściej stosowana jest komża we wzorze rzymskim – z kwadratowym wycięciem pod szyją. Zdobiona jest zaprasowanymi zakładkami. Do jej wykonania stosowane są materiały z dodatkiem elastycznych włókien, dzięki czemu jest ona wygodniejsza w używaniu – lepiej dopasowuje się do ciała, lekko się rozciągając.

Peleryna ministranta

Dodatkowo jako szaty dla ministratntów stosowane są peleryny zakładane na ramiona. Są one wykonane z materiału w kolorze białym, fioletowym, zielonym lub czerwonym, najczęściej wykończone dekoracyjnymi elementami na obrzeżu. Peleryny zapinane są na haftkę. Dobierane są w zależności od okoliczności.

Alba dla ministranta

W sprzedaży można znaleźć także alby dla ministrantów. Często używane są one jako strój liturgiczny lektora. Alba lektorska jest wykonana z materiału w kolorze białym i sięga do ziemi. Dodatkowo wyposażona jest w kaptur albo w jego imitację oraz w przewiązanie w pasie za pomocą sznura.

Rozmiary strojów dla ministrantów

Stroje dla ministrantów są oferowane w różnych rozmiarach. Dobierane są one w zależności od wzrostu ministranta, co pozwala na uzyskanie najlepszego stopnia dopasowania.

Najmniejsze komże ministranckie oferowane są w rozmiarze 128 – przeznaczone są dla ministrantów o wzroście 128 cm. Z kolei największe mogą dochodzić nawet do rozmiaru 188 – dla ministrantów mających 188 cm.

Niektóre zakłady zajmujące się szyciem strojów liturgicznych dla ministrantów wykonują je także na indywidualne zamówienie. Wówczas strój może być uszyty w odpowiednim rozmiarze dopasowanym do sylwetki osoby, która ma go nosić.

Ile kosztuje ubiór ministrancki?

Koszty związane z zakupem strojów ministranckich nie są wysokie. Zwykle prosta komża jest wydatkiem rozpoczynającym się od około 40 zł. Więcej trzeba zapłacić za alby, peleryny.

Ceny za stroje są zależne od jakości ich wykonania, zastosowanych materiałów, dlatego mogą zmieniać się w zależności od wybranego dostawcy.

Gdzie kupić stroje ministranckie?

Obecnie cały strój liturgiczny ministranta można kupić również za pośrednictwem sklepów internetowych. W internecie dostępna jest szeroka gama produktów przeznaczonych dla ministrantów oraz innych artykułów liturgicznych dla księży, akcesoriów używanych w trakcie mszy oraz dekoracji. W przypadku zakupów online można skorzystać z procedury zwrotu, na przykład wtedy, gdy rozmiar komży nie zostanie odpowiednio dobrany.

Również stroje liturgiczne dla ministrantów można kupować w sklepach działających stacjonarnie. Można wówczas zapoznać się z pełną ofertą na żywo i sprawdzić jakość wykonania produktów przed ich zakupem.

Podsumowując, podczas liturgii i innych wydarzeń religijnych ministranci noszą specjalne stroje. Dobierane są one w zależności od okresu liturgicznego i okoliczności. Teraz można zakupić je także w sklepach internetowych.