Jak pogłębiać swoją wiarę na co dzień?

jak pogłębiać swoją wiarę

Chrześcijanin, który chce trwać w swojej wierze, musi przez cały czas pamiętać, że wszystko co robi w swoim życiu, musi być zgodne z wolą Boga. Nie jest to łatwe, szczególnie w dzisiejszym świecie, który zachęca nas, by odpocząć i nieco zdystansować się od religii. Jest to jednak działanie zła, które na dłuższą metę całkowicie potrafi zawładnąć naszym życiem i wyprzeć Boga z naszego serca. Aby tego uniknąć, konieczne jest wprowadzenie codziennych nawyków, które będą wzmacniać naszą wiarę i sprawiać, że nie oprze się ona pokusom Szatana. Jak to zrobić? Specjalnie dla wszystkich ministrantów, ale nie tylko, przygotowaliśmy krótki poradnik na ten temat.

Najważniejsze jest utrzymywanie regularnej modlitwy, rano i wieczorem. Nie chodzi o to, by spędzać codziennie godziny na odmawianiu różańca i litanii. Wystarczy dosłownie przez pięć, dziesięć minut, własnymi słowami porozmawiać z Bogiem. Ważne, by zapadło to w naszej podświadomości, że każdy dzień otwieramy i zamykamy, zwracając się ze swoimi prośbami i podziękowaniami do Boga. Dzięki temu będzie on przy nas obecny przez cały dzień, przez co będziemy mniej skłonni do popełniania grzechów i sprzeciwiania się zasadom dekalogu.

Pogłębianie wiary przez pomoc bliźniemu

niesienie pomocy bliźniemuNiesienie pomocy drugiemu człowiekowi to także czynność, która pogłębia naszą wiarę. Na początku może nam być ciężko to zrozumieć, jednak za każdym razem, kiedy wyciągniemy pomocną dłoń do drugiego człowieka, poczujemy się lepiej. Wkrótce wejdzie nam to w nawyk, dzięki czemu staniemy się lepszymi ludźmi. Ministranci szczególnie powinni w ten sposób postępować, na przykład reagując na niewłaściwe zachowania rówieśników w szkole. Tym sposobem stajesz się prawdziwym chrześcijaninem, który spełnia wolę Boga.

Wreszcie ostatnim elementem jest otaczanie się ludźmi, dla których wiara jest bardzo istotna. W środowisku ministrantów nie ma z tym dużego problemu. Warto jednak dodatkowo wyjeżdżać na pielgrzymki, rekolekcje czy obozy religijne. Mając wokół siebie ludzi, którzy pragną żyć dobrze i nie grzeszyć, będzie nam łatwiej postępować w ten sam sposób.